HASTANEMİZDE BACAĞI KESİLMEKTEN KURTULDU

Özel Bower Hastanesi’nde bacağı kesilmekten kurtuldu

Damar tıkanıklığı nedeniyle bacağı kesilmekle karşı karşıya kalan İlker Çatalbaş, tedavi olabilmek ümidiyle başka illerde birçok hastaneye başvurdu. Yapılabilecek birşey kalmadığını, bacağın kesilmek zorunda olduğunu duyan 50 yaşındaki İlker Çatalbaş, ilimizde, Özel Bower Hospital’da, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Sinan Demirtaş’ın yaptığı ameliyatla sağlığına kavuştu. Hem ilimizin hem hastanemizin hem de doktorumuzun ortak başarısıyla bacağı kesilmekten kurtulan İlker bey, sağlığına kavuşmanın sevincini yaşıyor.

Rahatsızlık 2 yıl önce başladı

İlker Çatalbaş, iki yıl önce atardamar tıkanıklığı ile karşı karşıya kaldı. Yapılan müdahalelere rağmen damarı açılamadığı ve bacağında dokuların beslenememesine bağlı kangren oluştuğu için bacağın kesilmesi amacıyla üniversite hastanesine sevk edildi. Bir hekim yakınlarının tavsiyesi ile Doç. Dr. Sinan Demirtaş’a muayene olan Çatalbaş, zorlu birkaç ameliyattan sonra damar açıklığı sağlanıp ayağındaki ölü dokular temizlenerek bacağı kesilmekten kurtuldu.

Ne yazık ki, iyileşmiş olmanın verdiği rahatlıkla hem ilaçlarını düzenli kullanmayıp hem düzenli hekim kontrolünü aksatan Çatalbaş, bunların yanında sigaraya başladı. Yeniden damar tıkanıklığı oluştu ve iskemik (dokuya kan gitmediği için dokunun beslenememesi) yaralar açıldı. Üstelik bu sefer sorun damar içerisinde pıhtı veya ateroskleroza bağlı bir plak nedeniyle tıkanma değil, intimal hiperplazi dediğimiz damar duvarının hücresel reaksiyonu nedeniyle kalınlaşması ve kanın akışına izin vermeyecek şekilde tıkanıklık oluşturmasıydı. Bu durumda bacağın kurtulma ihtimali daha düşük ve ameliyatı daha da zor olacaktı.

İlker Çatalbaş, birçok ilden aynı cevapla döndü. Yapılabilecek birşey kalmamış, bacak ampütasyon (kesilme) ile karşı karşıya kalmıştı. Bundan sonrasını İlker beyden dinleyelim:

Hayata yeni bir başlangıç yapma imkanı yakaladım

“Diyarbakır’a döndüğümüzde moralmen çökmüş durumdaydık. Bacağın neresinden kesilmesi daha iyi olur diye düşünmeye başlamış, protez seçeneklerini araştırmaya başlamıştık. Yaşam kalitem sıfır noktasındaydı. 3 ay boyunca ağrılarımdan uyumamıştım. Kış aylarında dahi terlik giymek zorunda kalıyordum. Birçok ilde birçok hastane dolaşmış hep aynı cevapla karşılaşmıştım. Kan akımı olmadığı için ayak parmaklarım dökülmeye başlamıştı. Son bir ümitle –can havliyle demek daha doğru olur- Özel Bower Hospital’a Sinan Hoca’nın yanına geldik. İki yıl önce de Sinan Hoca bacağımı kesilmekten kurtarmıştı. Bu ameliyatı yapacağını ifade eden hocamız bize yeni bir umut ışığı oldu. 7 saat süren bir ameliyat geçirdim. Ameliyat sonrası kan akımı başladı ve bacağım hayat buldu. Ben ve ailem büyük bir mutluluk yaşadık. Hem ameliyat sırasında hem de sonrasında Özel Bower Hospital’da büyük bir titizlik ve sıcaklık ile karşılaştım. Başta Doç. Dr. Sinan Demirtaş olmak üzere tüm ekip her aşamada özenle çalıştı. Bu imkanları sağlayan Özel Bower Hospital’a ve doktorumuza müteşekkirim. Hayata yeni bir başlangıç yapma imkanı yakaladım.”

Doç. Dr. Sinan Demirtaş: Zorlu bir ameliyatı başarı ile yaptık

Göreve yeni başladığım Özel Bower Hospital’da ilk hastam olarak İlker Çatalbaş’ı tekrar ameliyata aldım. Ayak bileği, diz seviyesi ve kasık seviyesinde olmak üzere 3 yerinden birden atardamarı açarak damar duvarını temizledik. Kan akımını sağladık. Ayaktaki yaralardan ölü dokuları temizledik. Hastamız şu anda bacağındaki ağrılardan kurtuldu ve ayağına yeniden kavuşmuş oldu. Bundan sonra sigara içmeyeceğine, verdiğimiz ilaçları düzenli kullanacağına ve düzenli kontrole geleceğine dair kendisinden söz aldık. Şifa ile kendisini verdiği sözleri tutacağına inanarak taburcu ediyoruz.

Doç. Dr. Sinan Demirtaş damar tıkanıklığı konusunda şunları söyledi:

 

PERİFERİK DAMAR HASTALIĞI NEDİR?

Periferik damar hastalığı  denilince aklımıza ilk gelen çeşitli nedenlerle bacaklardaki atardamarların daralmasına veya tıkanmasına bağlı olarak uzvun beslenememesi ve buna bağlı şikayetlerin uzun bir süreçte ortaya çıkmasıdır. Çok ani başlayan pıhtı atmasına bağlı akut gelişen periferik damar hastalıkları da vardır. Burada zamanında müdahale hayati önem arz eder. Ancak bu hastalık çoğunlukla yavaş seyirli olduğu için yaşlılıktandır, yorgunluktandır veya bel fıtığına bağlı bacak ağrısındandır diyerek geçiştirilir. Maalesef ki damar cerrahisi ile uğraşan hekimlerin dışındaki hekimler tarafından da nabız muayenesi ihmal edildiğinden bu hastalık çoğunlukla atlanmaktadır.

Kimler risk altında?

Periferik Damar Hastalığı dediğimiz bu hastalığın, koroner arter hastalığı veya şahdamar (karotis arter) hastalığı olan bireylerde görülme ihtimali oldukça yüksektir. Diyabeti olan hastalar, sigara kullananlar, kolesterol yüksekliği olanlar gibi değiştirilebilir ya da kontrol edilebilir risk faktörlerinin yanında erkek cinsiyet, ileri yaş ve aile hikayesi olması gibi değiştirilemez risk faktörleri de vardır. 

Riski Nasıl Azaltabilirim?

Düzenli spor, doğru beslenme ve özellikle bol ve doğru zamanlı su içmeyi hayatımızın her safhasına koymakla bu hastalığa yakalanma riski azaltılabilir. Bunun yanında diyabeti olan hastaların kan şekeri düzeylerinin kontrol altında tutulması, kolesterol yüksekliği olan hastaların gerek diyetle gerekse ilaç kullanımı ile kolesterol seviyesini istenilen düzeyde tutması ve sigara içenlerin yol yakınken sigaradan uzak durması gibi kontrol edilebilir risk faktörlerinin etkisini azaltmakla bu hastalığa yakalanma ihtimali azaltılabilir.

Hastalığa yakalanırsam beni neler bekliyor?

Çeşitli nedenlerle bacak damarlarında olan tıkanıklıklar; yürümekle bacaklarda ağrı, ilgili uzuvda morarma ve ayakta açılan yaralarda enfeksiyon oluşmasından tutun da, uzuv kaybına ve hatta hayatın kaybına neden olacak kadar ciddi sonuçlara yol açabilir.

Hastalığa yakalanırsam nasıl tedavi olurum?

Periferik damar hastalığınızın hangi tip olduğuna, altta yatan sebeplerin neler olduğuna göre değişmekle birlikte birkaç şekilde tedavi olabilirsiniz.

Öncelikle hastalığın ciddiyetine göre cerrahi yöntem mi, girişimsel yöntem mi yoksa yalnız ilaç tedavisi mi uygulanacağına karar verilir. İlaç tedavisinde kan sulandırıcı ve damar genişletici ilaçlar verilirken, girişimsel yöntemde kateter yardımıyla damara girilerek hasta olan damar segmentine balon, stent veya aterektomi uygulaması yapılabilir. Cerrahi yöntemler ise damardan pıhtının temizlenmesi (embolektomi), damar duvarından aterosklerotik plağın çıkartılması (endarterektomi),  sentetik veya biyolojik bir damar grefti ile bypass yapılması şeklindeki tedavilerdir. Bunlardan hiçbirinden fayda görülmezse hayatı riske edeceğinden dolayı o uzvun beslenmesinin olmadığı yerin öncesinden kesilmesi (amputasyon) son çare olarak başvurulan seçenektir.

 

ONLINE RANDEVU
||